Odborné články

Laparoskopické řešení dislokace slezu u vysokoprodukčních dojnic

 

K dilataci (rozšíření) a dislokaci (přesunu) slezu u dojnic dochází nejčastěji v období po porodu, kdy v dutině břišní zůstává poměrně velký prostor a ve slezu dochází k hromadění plynu za současného snížení napětí ve slezu. Ten se přesune do oblasti levé hladové jámy mezi stěnu břicha a bachor, nebo vzácněji na pravou stranu. Projevy tohoto onemocnění jsou nechutenství, snížení užitkovosti, dehydratace a hubnutí.

14420x1 

Dislokace slezu u vysokoprodukčních dojnic

 

Po diagnostice lze řešit tuto situaci konzervativně nebo chirurgicky. Nejlepší možnou a nejméně invazivní metodou současnosti je laparoskopie, kdy se zvíře uvede do injekční anestezie a následně je do dutiny břišní zaveden laparoskop v oblasti levé hladové jámy. Pod jeho kontrolou je v oblasti předposledního mezižebří zaveden do dutiny břišní a následně i do slezu dlouhý trokar (chirurgický nástroj). Ze slezu je vypuštěn vzduch a dovnitř se umísí dvojité vlákno s tzv. kolíčkem (kovová tyčinka) tak, aby vlákno zůstalo zároveň ve slezu ale i v dutině břicha. Potom se dojnice položí na pravý bok a následně na záda. Lékař vytvoří dva vstupy do břicha- jeden mechanický „port" s kleštěmi, druhý „port" optický pro laparoskop. Pod kontrolou laparoskopu je klíšťkami vlákno uchopeno a vyvedeno na povrch těla. Tím dojde k tahu kolíčku na dně slezu a ten je navrácen do své původní, fyziologické polohy a zafixován zauzlením dvojitého vlákna kolem obvazu.
Ošetření přímo na farmě či statku
Výhody laparoskopického řešení dislokace slezu

Tato metoda je málo invazivní, pro dané zvíře méně bolestivá a návrat do produkce je rychlejší, než při jiných řešeních. Úspěšnost laparoskopie je více než 90%.

14420x314420x2 

 

Jak ochránit domácí mazlíčky před blechami a klíšťaty? 

 

Na trhu existuje řada přípravků, které chrání zvířata před ektoparazity - žijí na povrchu těla zvířete a ke svému životu a rozmnožování potřebují krev hostitele.

 

Vývojový cyklus blechy - samička naklade za den až 20 vajíček ( za svůj život až 500 ). Za 4 až 12 dní se vylíhnou larvy, které se živý výkaly dospělců a jinými organickými zbytky. Za 9 až 200 dní se zakulklí a ve stadiu kukly blechy zůstávají 4 až 14 dní, ale mohou přežívat i rok. Dospělá blecha žije průměrně 6 měsíců. V optimálních podmínkách, kdy je vlhké a teplé prostředí a dostatek potravy, proběhne celý vývoj již za 18 dní. Znamená to, že během roku se vyvine několik generací blech.

Viz. video 1

Video (3:35) - Miniaturní zabiják klíště se zavrtává do kůže, zdroj: ulekare.cz 

Vývojový cyklus klíštěte - samička naklade za den 20 až 100 vajíček ( za svůj život až několik tisíc vajíček ), z nichž se za 2 až 7 týdnů vylíhnou šestinohé larvy. Čekají na hostitele s rozevřeným prvním párem končetin a pak se na něj rychle přichytí a začnou sát krev. Jsou přisátá asi týden, pak hostitele opouští a ve venkovním prostředí se za 6 až 90 dní přemění na osminohou nymfu. Ta opět asi týden saje krev hostitele a za 20 až 100 dní se z ní stává dospělec, který žije až 19 měsíců. Celý vývojový cyklus klíštěte trvá 1 až 3 roky. 

Viz video 2

Doporučuji článek i s videem o klíšťatech na: http://ona.idnes.cz/on-line-rozhovor-o-klistove-encefalitide-fp6-/zdravi.aspx?c=A140318_094243_zdravi_pet 

 

Nejméně vhodné jsou různé šampóny a postřiky - např. Orthosan, Neostomosan, Difusil, Bio Kill. Po jejich aplikaci se sice zvířeti okamžitě uleví a chovatel na vlastní oči vidí mrtvé parazity, ale podle zamoření prostředí, by se musely postřik nebo koupel provádět minimálně každý týden. Tímto způsobem se zvíře zbaví pouze pěti procent z bleší populace - pouze dospělců. Zbytek populace ve stádiu vajíček, larev a kukel nebude vůbec narušena.

 

Další možností jsou přípravky, které se aplikují na kůži tzv. spot on přípravky - např. Frontline, Duowin, Advantix, Vectra 3D. Jejich účinnost bývá kolem jednoho měsíce, ale je nutné dodržet zásady:

1/ nanést přímo na kůži, ne jen na srst 

2/ kůže musí být přirozeně mastná, aby se přípravek roznesl po celém povrchu těla. S aplikací spot on přípravku po koupeli je třeba počkat minimálně tři dny.

 

Delší dobu účinku mají různé obojky. Je třeba si však zjistit systém působení. Nejméně účinné jsou obojky, které jsou napuštěné látkou, která má odpuzovat parazity zápachem. Jednak aromatická látka rychle vyprchá a za další, při pohybu zvířete zůstává účinná látka za zvířetem a hlava a čenich jsou před parazity jen minimálně chráněny.

Účinnější jsou obojky, které na vzduchu vysychají a prášek se dostává mezi chlupy a parazity zabíjí - např. Bolfo, Scalibor, Kiltix. Pokud se mastnotou kůže póry na obojku zalepí, je nutné obojek sundat a odmastit. Jeho účinnost se obnoví. Doporučuje se obojek dotáhnout kolem krku tak, aby se pod něj daly zasunout dva prsty - aby neškrtil, ale aby měl dostatečný kontakt s chlupy, které se při pohybu zvířete o obojek otírají a  z obojku se uvolňuje víc prášku.

Nejdéle působící jsou obojky, z jejichž povrchu se účinná látka dostává na povrch kůže kontaktem - např. Foresto. Opět je třeba zajistit, aby kontakt obojku s kůží byl co nejtěsnější.

 

Nejnovější přípravek na trhu je ve formě tablet - např. Comfortis, Bravecto, NexGard. Již druhý den po pozření tablety je na povrchu zvířete tolik účinné látky, že spolehlivě zabíjí parazity a účinek je jeden až tři měsíce podle druhu tablet.

 

Ve fázi výzkumu je vakcína proti klíšťatům, která zabraňuje klíšťatům sát krev.

Viz článek http://budejovice.idnes.cz/vakcina-ochrani-dobytek-pred-chorobami-prenasenymi-klistaty-p5r-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150326_163710_budejovice-zpravy_khr 

 

K odstraňování blech ze srsti je možné použít hustý drátěný hřeben, tzv. všiváček.

K vytáhnutí zakousnutých klíšťat je možné použít pinzetu, speciální kleštičky nebo háček. Jak se háček používá je krásně vidět na www.otom.com.

 

Vypracováno za použití knihy: Klinická parazitologie psa a kočky - V.Svobodová a M.Svoboda 1995 a manuálu od firmy Virbac

 

 

Jak správně čistit psovi uši?

Vnější zvukovod u psa je, na rozdíl od člověka, velmi dlouhý. Začíná ušním boltcem, pokračuje vertikálním ušním kanálem, lomí se a pokračuje horizontálním ušním kanálem k bubínku. Takže při čištění je minimální riziko poškození  ušního bubínku.  Povrch vnějšího ucha je tvořen kůží.

Zdravé psí ucho obsahuje minimum sekretu. To co je přítomno je složeno z odumřelých buněk kůže, mazu a malého množství  neškodných mikroorganismů.  Normální zdravé ucho psa nevyžaduje žádné čištění.  Samočistící schopnost zvukovodu spočívá v neustálé produkci mazu a jeho odtoku,  spolu s odumřelými buňkami ,  nahoru a ven ze zvukovodu.  Nadměrné čištění zdravého ucha může narušit  tento proces a tak může dojít k nadměrnému špinění uší až k zánětu zvukovodů.

Kdy je čištění nezbytné?

  • Vnější zvukovody produkují nadměrné množství mazu nebo pokud  jsou zvukovody nadměrně ochlupeny a nefunguje přirozené samočištění.
  •  Porušení normální ušní mikroflóry u psů – plavců
  • U psů se zánětem ucha, kdy je čištění ucha nutné jako součást léčby – doplněk k antimikrobiálním kapkám
  • Při prevenci zánětů spojených s infekcí nebo nadměrnou produkcí mazu

Co obsahují roztoky na čištění uší a jak fungují?

Většina přípravků určených k čištění vnějšího zvukovodu psa obsahují složku na rozpuštění mazu, látky na změkčení pokožky a látky čistící. Jejich úlohou je rozrušit a odstranit maz a nečistoty ze zvukovodu. Řada klinických studií ověřila antimikrobiální aktivitu některých přípravků.

Technika čištění zvukovodu:

Jednou rukou pevně držíme a natahujeme ušní boltec, zatímco druhou instalujeme roztok, dokud téměř nevytéká ze zvukovodu.  Většina čistících přípravků má dlouhý aplikátor, ale není vhodné špičkou aplikátoru dotýkat kůže ucha, aby nedošlo k ulpívání nečistot a průniku infekce na aplikátor, případně do kapek. Správná technika masáže zevního zvukovodu vyvolává „čvachtavý“ zvuk. Po masáži je potřeba nechat psa nadbytek roztoku vytřepat a boltec a zvukovod vysušit čtvercem gázy namotaných na prst nebo smotkem papírového ubrousku nebo kapesníčku. Rozhodně by neměly být používány ušní tyčinky, neboť při jejich zasunutí do zvukovodu dochází k zasunutí nečistot zpět do hloubky. Pokud je gáza velmi špinavá, je vhodné výplach zopakovat opět druhý den nebo i více dnů po sobě dokud se neomezí sekrece. Jakmile se dosáhne toho, že je gáza zcela čistá, lze uši čistit ob den. Pokud i nadále nejsou žádné nečistoty produkovány, může být dostačující čištění dvakrát i jednou týdně. Jakmile však dojde opět ke znečištění gázy po výplachu ucha, je nutno opět adekvátně zkrátit interval frekvence čištění ucha.

zdraveuchomini
MODEL ZDRAVÉHO UCHA PSA
zanetuchamini
MODEL NEMOCNÉHO UCHA PSA
 

Zpracoval:  MVDr.Stanislav Daníček  na základě článku MVDr.Jana Rybníčka Dipl.ECVD MRCVS a MVDr.Davida Hanzlíčka Dr.Vet.Med.

 

 

Základy ve výživě zakrslých králíků

V posledních letech došlo ke zvýšenému zájmu o chov těchto drobných savců. Ve veterinární ordinaci se pak setkáváme u zakrslých králíků s nemocemi, které jsou nejčastěji způsobeny špatnou výživou. Následující článek slouží jako základní přehled pro správné zvolení krmné dávky.

 králíci 2 (2)


Je potřeba si uvědomit, že králíci patří mezi striktní býložravce, tudíž základem jejich stravy musí být dostatek kvalitního sena, ke kterému musí mít neomezený a stálý přístup po celý život. V seně je důležitý obsah hrubé vlákniny, která napomáhá udržet správnou peristaltiku střev a mikrobiální flóru v trávicím traktu zvířete. Žvýkáním sena dochází i k obrušování zubů, což je důležité pro optimální vývoj zubů a zabránění jejich přerůstání. Vždy kontrolujte, zda je nakupované seno suché a voňavé. V případě zavlhnutí a prašnosti hrozí kontaminace plísněmi. Pokud si sušíte seno vlastní, je dobré ho nechat po nasekání dalších 6 týdnů uležet- dochází k biochemickým změnám, které by mohly králíkovi způsobit trávicí problémy.


Dále je možné (k senu) občasné podávání čerstvé trávy (od 10. týdne věku, zařazovat postupně, v malých množstvích) společně s nabízením zeleniny s obsahem vlákniny, která pomáhá ke správné obnově buněk ve střevě. Vhodné jsou například natě z celeru nebo mrkve, mrkev, okurky, v zimě pastiňák. Zeleninu podávejte nejlépe 2x denně v přiměřeném množství, ráno a večer. Nevhodné a jedovaté jsou pro králíky brambory, kvůli obsahu látky solanin.


Ovoce můžete podávat občasně jako pamlsek, ale určitě ne každý den, kvůli obsahu vysokého množství cukru, který by pak přispíval k obezitě. Vhodná jsou například jablka, nebo hrušky.
V chovatelských potřebách lze zakoupit také granulované směsi. Vybírejte ty pro zakrslé králíky- ne výkrmové (často prodávaná volně na váhu), které obsahují kokcidiostatika - jsou dělaná jen pro výkrmové králíky, kteří nejsou krmeni ničím jiným, u vašeho králíka by mohlo dojít k paradoxnímu úhynu na kokcidiózu z důvodu získané rezistence na tato antibiotika! Je třeba vybírat „jednobarevné" granule, ze kterých si králík nebude vybírat to, co mu chutná. Granule však považujte pouze jako doplňkové krmivo, nebo jako pamlsek (nabízejte 2x týdně v malých dávkách). Základem krmiva bylo, je a vždy bude seno, které je pro králičí trávení nejpřirozenější. Bohužel je pro králíky lákavější barevná granulovaná směs, kvůli které začne zanedbávat přísun sena a dochází k obezitě a onemocnění zubů.


Vhodné k obrušování zubů je předkládání suchých nebo čerstvých větviček - např. hrušeň, jabloň. V malém množství také větvičky břízy, borovice nebo smrku.


Nikdy nezapomínejte na neomezený přístup k čerstvé pitné vodě - nejvhodnější je podávání z napaječek, vodu vyměňujte denně.

ordinační hodiny

 

POZOR ! ! !    

Ve dnech 7. až 15.prosince 2019   NEORDINUJI 

Kontakt

MVDr. Stanislav Daníček
Veterinární Lékař
Železničářská 2695
470 06 Česká Lípa

Mobil: 602 446 552

stálá pohotovost

Telefon: 487 832 686

jen v době ordinace

e-mail: standa.danicek@seznam.cz